Awaria komputera jest bardzo powszechnym problemem jej przyczyny mogą być następujące:

– Uszkodzenie na skutek zepsucia, któregoś z podzespołów.

– Uszkodzenie wynikające z wad oprogramowania.

– Ataki hakerskie lub inne szkodliwe narzędzia.

– Mechaniczne uszkodzenie w wyniku upadku, zalania.

Można oczywiście awarii sprzętu przeciwdziałać. Wystarczy powstępować rozważnie i stosować się do zasad bezpieczeństwa.

 

Zasady bezpieczeństwa dotyczące obsługi komputera

I. Przede wszystkim sprzęt komputerowy musi stać na wydzielonym miejscu, w którym to nie spożywamy posiłków, ani nie pijemy napojów.

II. Kolejną sprawą jest unikanie wchodzenia na strony niebezpieczne, nieznane. Nie otwieramy także poczty, ani wiadomości od nieznanych osób. Może to być przyczyną dostania się do komputera wirusa, który powoduje uszkodzenie oprogramowania, a także podzespołów.

III. Komputer jest urządzeniem, które musi być regularnie sprawdzane i konserwowane. Mając stacjonarny komputer możemy go rozkręcić, a następnie sprawdzić stan funkcjonowania wentylatora, odpowiedzialnego za chłodzenie sprzętu. Analizujemy także to jak wyglądają pozostałe części i w razie potrzeby możemy je wymienić na nowe.

IV. Komputer musi być także często sprawdzany za pomocą oprogramowania antywirusowego, a także narzędzi służących do kontroli działania dysku twardego. Większość nowoczesnych systemów posiada narzędzia diagnostyczne wbudowane już w system, wystarczy jedynie zaplanować odpowiednie działania.

 

Jak postępować w przypadku awarii komputera?

Komputer jest złożonym urządzeniem dlatego jeżeli nie mamy dostatecznej wiedzy to możemy zgłosić się do serwisu na co dzień zajmującego się naprawą komputerów. Odpowiednią firmę znajdziemy na stronie – www.itludek.pl. Samodzielnie przeprowadzić możemy kontrolę działania dysku twardego, a także możemy sprawdzić system antywirusem. Jeżeli uszkodzenie jest mechaniczne najczęściej trudno będzie je wykryć, chyba że system sam podpowiada co nie działa i jak należy postępować. Niezależnie do jakiej awarii doszło pamiętajmy o zachowaniu spokoju. Żadne gwałtowne działania nie są wskazane, ponieważ mogą one doprowadzić do jeszcze większych usterek.

Bardzo często w swojej pracy mam do czynienia z komputerami, które uległy awarii. Jednak najbardziej zgubne dla sprzętu jest nieodpowiednie jego naprawianie. Użytkownicy nie zdaj sobie sprawy, że jeżeli coś nie funkcjonuje właściwie to najlepiej udać się do specjalisty. Przecenienia własnych możliwości to poważny problem. Jeżeli nie umiemy stwierdzić jaka jest przyczyna usterki, to zgłośmy się do serwisu. Każdy serwis wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt. Wystarczy podłączyć komputer do właściwego narzędzia i otrzymujemy szczegółowe informacje, także w zakresie usterek elektrycznych. Oczywiście sama wymiana podzespołów komputer nie jest niczym skomplikowanym, ale najwięcej szkody powoduje stosowanie zamienników, które nie zawsze mają taką samą moc i podobne parametry, co element podstawowy, a to niestety grozi uszkodzeniem całego komputera.

 Bartłomiej, serwisant