Apple zostało założone w roku 1976 przez Steve Jobsa, Stephena Woźniak, a także Ronalda Gerald Wayne. Jeszcze w tym samym samym roku powstał pierwszy, prototypowy model komputera nazywany Apple I. Już w lipcu roku 1976 pierwszy komputer trafił do sprzedaży. Rok później założyciele stworzyli Apple II, czyli pierwszy sprzęt komputerowy, który trafił do masowej produkcji.

Najważniejsze cechy urządzenia Apple II

– Nowy komputer przede wszystkim był urządzeniem łatwym w obsłudze.

– Nie bez znaczenia była także ilość posiadanych przez sprzęt funkcji.

– Użytkownicy doceniali także jego rozszerzalność, czyli możliwość poprawy parametrów i wymiany niektórych podzespołów.

Lata osiemdziesiąte

Apple II przez całe lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte był podstawą edukacji w amerykańskich szkołach. W latach osiemdziesiątych firma Apple wypuściła pierwszy komputer przeznaczony dla klientów biznesowych- był to Apple III. Niestety zbyt duża cena za komputer spowodowała, że projekt zakończył się finansową klapą.

Macintosh

Projekt komputera Macintosh zaprezentowano w roku 1984. Był to pierwszy udany model komputera osobistego z myszką. Klasyczny Mac ważył około siedmiu kilo, był również dużych rozmiarów. Macintosh był sprzedawany z dwiema aplikacjami:

a) z edytorem tekstu MacWrite

b) edytorem grafiki Macpaint.

Najważniejszym problemem sprzętu był brak odpowiedniego, zoptymalizowanego oprogramowania.

W roku 1986 wprowadzono na rynek komputer pod nazwą Macintosh Plus, który od poprzednika różnił się znacznie lepszą pamięcią i komunikacją. Urządzenie było produkowane do roku 1990. We wrześniu roku 1986 Apple wprowadziło platformę Macintosh Programmer’s.

Macintosh II

W roku 1987 został zaprezentowany nowy model Macintosha. Urządzenie wykorzystywało procesory Motoroli, dzięki czemu było znacznie wydajniejsze i szybsze niż poprzednik. Obok Macintosha wprowadzono również Macintosh SE, czyli pierwszy kompaktowy komputer.

Lata dziewięćdziesiąte

Lata dziewięćdziesiąte oznaczają dla firmy Apple poważną rywalizację z Microsoftem. Windows 3.0 zbliżał się pod względem możliwości i wydajności do systemu operacyjnego Macintosha. Firma Apple zdecydowała się wprowadzić tanie komputery pod nazwą Macintosh Classic, po to, aby ratować sytuację. Mimo technicznego i komercyjnego sukcesu marki Apple, jej udziały w rynku zaczęły powoli malec. W takiej sytuacji Apple przejęło firmę NeXt, a tymczasowym dyrektorem generalnym został Jobs.

Powrót wizjonera

Jobs, który opuścił firmę po to, aby realizować swoje plany w firmie NeXt powrócił i od razu zajął się stworzeniem pierwszy komputerów o nazwie iMac. iBook zapowiedziany w lipcu 1999 roku był pierwszym notebookiem Apple przeznaczonym na rynek konsumencki. Lata 2001-2007 to ciągły wzrost sprzedaży komputerów Max. Apple zainteresowało się również przemysłem muzycznym tworząc iPody, czyli odtwarzacze muzyki mp3.

iPhone

Rok 2007 to rok w którym pojawiły się pierwsze telefony nazywane iPhone. Nowoczesny design, dostęp do internetu, a także prostota i dotykowy ekran sprawiły, że produkt okazał się wielkim sukcesem, który został powtórzony wraz z wypuszczeniem na rynek w roku 2010 iPada.