Opinii na temat różnorakich nowoczesnych telefonów komórkowych, czyli smartfonów, jest prawie tak dużo, jak modeli dostępnych na rynku. Nie brak wśród ich użytkowników osób przekonanych, że to właśnie używany przez nie sprzęt bije konkurencję na głowę i jest po prostu najlepszy.

Między bardziej zaawansowanymi posiadaczami przenośnego sprzętu elektronicznego daje się również zauważyć swoisty konflikt, polegający na udowodnieniu, że jeden z powszechnie używanych w „komórkach” systemów operacyjnych (Android, Windows Mobile lub iOS) jest właśnie tym najbliższym ideałowi. Jakie argumenty są najczęściej podnoszone w tego rodzaju dyskusjach? Postanowiliśmy przyjrzeć się im nieco bliżej.

Android to system najbardziej uniwersalny

Telefonów wyposażonych w różne wersje systemu Android nie trzeba daleko szukać. Smartfony marki Samsung, Huawei czy LG działają na bazie systemu oznaczonego logo z charakterystycznym zielonym ludzikiem to niezwykle chętnie wybierane telefony, a sam Android uznawany jest za rozwiązanie niezwykle popularne.

Telefonów opartych na Androidzie używam właściwie od zawsze. – przyznaje Mateusz. – Miałem chwilowe doświadczenia z iPhonem oraz Nokią z Windowsem, jednak przerażało mnie to, iż nie wszystkie aplikacje są dostępnego na tego rodzaju telefony. Natomiast na telefon z Androidem można wgrać właściwie wszystko: gry, aplikacje do słuchania muzyki, programy wspierające naukę języków obcych oraz wiele, wiele innych rozwiązań, bez których nie wyobrażam sobie dziś życia!

Niestety, Android nie uchodzi za najbardziej stabilny system operacyjny. Potwierdzają to pracownicy serwisów telefonów komórkowych, takich jak na przykład ten – serwis lg w krakowie. Problemy z telefonami opartymi na Androidzie są do nich zgłaszane niezwykle często.

Smartfony z iOS gwarantują stabilne i bezpieczne działanie.

Smartfony oraz tablety produkowane przez amerykańską korporację Apple, czyli iPhony i iPady, wyposażone są w dedykowany system operacyjny – iOS. W Polsce urządzenia tego typu cieszą się dużą popularnością oraz swoistym kultem. Mimo swojej dość wysokiej ceny, znajdują spore grono wiernych użytkowników. Jednym z nich jest Mariusz.

Uważam, że iPhony są warte swojej wysokiej ceny. Mówię tak nie tylko ze względu na fakt, iż przyjęło się sądzić, że Apple jest producentem sprzętu dla osób lepiej sytuowanych. Uważam, że telefony te są naprawdę niezwykle komfortowe w użytkowaniu oraz bardzo stabilne. Mam wgrane sporo aplikacji z których nierzadko korzystam jednocześnie, i ani razu nie zdarzyło mi, żeby mój iPhone złapał tak zwaną „zwiechę” i wymagał restartu! Moim znajomym używającym telefonów z Androidem niejednokrotnie puszczają nerwy, kiedy ich smarfon zwyczajnie „nie wyrabia” i muszą uruchamiać go ponownie.

Stabilność i szybkość działania są bez wątpienia najważniejszymi zaletami iOS. Wciąż jednak wiele programów i aplikacji, które są dostępne na Androidzie, nie znalazło swoich odpowiedników na urządzenia oferowane przez Apple. Nie ulega też wątpliwości, że cena amerykańskich smarfonów jest dla większości „zwyczajnych” użytkowników po prostu zbyt wysoka.

Windows Mobile to system, którego docenieni wymaga czasu.

Telefony wyposażone w system Windows Mobile to między innymi smartfony takich marek jak Acer, Asus czy poprzednie generacje Nokii Lumia (w najbliższym czasie fiński producent powróci na rynek smarfonów z urządzeniami wyposażonymi już w Androida).

Według Anny, która używa smarfona opartego na Windows Mobile, system ten należy dobrze poznać, by móc w pełni wykorzystać jego zalety.

Wielu znajomych dziwi się, że używam telefonu, na którym nie można zainstalować sporej części aplikacji, dostępnych chociażby na Androida. Jednak jego wielozadaniowość oraz doskonała synchronizacja z pakietem biurowym Microsoft wynagradza mi wszystkie ewentualne wady.

Windows Mobile uważany jest również za nieco zbyt skomplikowany, co może zrażać użytkowników telefonów oczekujących przede wszystkim prostoty obsługi.